Презентація відреставрованої ікони «Св. Миколай» (ХVІ ст., с. Макунів, Львівська область)

Історичний комплекс Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

Упродовж 2022 року у реставраційному відділі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького було «повернено до життя» ряд визначних пам’яток українського іконопису. Серед них – ікона «Св. Миколай» ХVІ ст. зі села Макунів, що на Львівщині. 

Твір представляє класичний іконографічний зразок образу св. Миколая в українському іконописі ХVІ ст. Його образ, поряд з образами Христа і Богородиці, найпоширеніший в українському сакральному мистецтві. Презентована ікона належить до кола раритетів у збірці музею, які, перебуваючи у запасниках вже понад століття, ніколи не експонувалися, хоча й неодноразово публіковані у літературі. А реставрація підтвердила, що ікона «Св. Миколай» за своїми мистецькими характеристиками, мабуть, одна із найдовершеніших серед низки робіт відповідного історичного періоду. 

Реставрації твору завдячуємо пані Христині Цурковській (Канада) – довголітній меценатці української культури і мистецтва та великій прихильниці нашого музею, зокрема. Презентовану ікону пані Христина особисто відібрала на реставрацію, з розглядом можливої перспективи представлення постійній експозиції, як пам’ять про її чоловіка, канадійсько-українського підприємця, мецената низки культурно-мистецьких проєктів в Україні – Миколу Мороза (1945-2021). 

Ікони з музейної збірки представляють найбільший і найважливіший матеріал для вивчення теми, пов’язаної із культом св. Миколая та іконографією його зображення. Реставрована пам’ятка слугує черговою реплікою для такого дослідження. Вона, безперечно, стане окрасою оновленої експозиції музею.

Реставрацію твору здійснювала Лідія Сойка, художниця-реставраторка вищої кваліфікаційної категорії відділу реставрації предметів темперного малярства музею.

Презентація відбудеться 20 грудня о 16:00

Вхід вільний