Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Національний музей у Львові ім. Андрея Шептицького — найбільший художній музей України. Його засновано в 1905 році як приватну фундацію видатного церковного і культурно-громадського діяча та мецената митрополита Андрея Шептицького під назвою «Церковний музей». 13 грудня 1913 року урочистим актом передано в дар українському народові як Національний музей у Львові.

Від початків роботу з організації фундації та комплектування збірок очолив перший директор музею — відомий учений у ділянках славістики, історії, мистецтвознавства Іларіон Свєнціцький.

Сьогодні музей є одним із найпотужніших осередків збереження, вивчення й популяризації надбань української духовно-мистецької спадщини, а його зібрання налічують понад 175 тис. одиниць. Предмет особливої гордості — найбагатша в Україні збірка середньовічного сакрального мистецтва ХІІ–ХVІІІ століть, що містить понад 10 000 творів. Цінними є надбання давніх пам’яток писемної та книговидавничої культури, графіки, українського образотворчого й народного декоративно-прикладного мистецтва ХІХ–ХХ століть. Постійно зростає збірка сучасного мистецтва.

Національний музей неодноразово змінював офіційну назву. У грудні 2005 року з нагоди 100-ліття з часу створення йому надано статус національного і присвоєно почесне ім’я засновника.

1991 року музеєві передали величаву будівлю колишнього Музею художніх промислів ім. Франца Йосипа І, виконану  за проектом Л. Марконі та Ю. К. Яновського, будівельні роботи здійснювались  під керівництвом  архітектора Е. Жиховича (1898 – 1904). Стиль споруди – пізній історизм (неоренесанс). Її інтер’єр відзначається багатством ліпного декору (скульптор – А. Попель). У 1952 р. будівлю адаптували під музей В. І. Леніна. Тоді ж знищили скульптури та рельєфи на головному фасаді авторства П. Війтовича,  А. Попеля та М. Паращука. У новому приміщенні облаштували фондосховища іконопису, скульптури, дерева декоративного, давньої тканини, живопису, а у просторих експозиційних залах представили експозицію “Українське мистецтво ХІІ – початку ХХ ст.”, що віддзеркалює  еволюцію художньої культури України впродовж   дев’яти століть.

 

Віртуальний тур
по Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького:

 

Час роботи

  • ПнВихідний день
  • Вт, Ср, Чт, Пт 10:00 –– 17:00*
  • Сб, Нд 10:00 –– 18:00*

* Квиткова каса працює до 16:30