Коротко про музей

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (НМЛ) – одна із найвизначніших в Україні та світі скарбниць національної культури та мистецтва. Понад 175-тисячне зібрання НМЛ віддзеркалює еволюцію художньої культури України впродовж  дев’яти століть. Предметом особливої гордості є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва ХІІ – ХVІІІ ст. та  найбільш вартісне у ній зібрання творів іконопису ХІV – ХVІІІ ст. (понад 4 000 од.)

Музей постав 1905 року як приватна фундація митрополита Галицького Андрея (графа) Шептицького за назвою “Церковний музей”. У плині швидкого розвитку фундації та зростання збірок під орудою першого  директора, відомого ученого у галузях славістики, історії мистецтва, книгознавства І.Свєнціцького (1905 – 1952), було змінено офіційну назву установи на “Національний музей у Львові” (1911). 13 грудня 1913 року відбулось святкове відкриття першої експозиції, під час якого Основник урочистим актом проголосив передачу музею в дар українському народові.

У  грудні 2005 року з нагоди 100-ліття з часу створення музеєві надано статус “національного” і присвоєне ім’я Основника.

Від часу заснування Національний музей утвердився  як провідна національна духовно-мистецька інституція, яка слугує епіцентром мистецького життя у Західній Україні й гуртує у своїх стінах відомих діячів української культури і мистецтва, церкви, науки та політики.

НМЛ видає власний часопис – “Літопис Національного музею у Львові”, заснований за ініціативи Союзу Прихильників Національного Музею  (1934 – 1939),  який  після понад півстолітньої перерви було відновлено 2000 року.

У просторих експозиційних залах головної будівлі НМЛ (пр. Свободи, 20) розгорнено розділи  постійної експозиції “Українського мистецтва ХІІ – початку ХХ ст.”, що презентують перлини національної та світової мистецької  скарбниці.  В Історичному комплексі НМЛ ім. Андрея Шептицького (вул. М. Драгоманова, 42) діє оновлена  експозиція «Українське мистецтво ХХ ст.». Окрім цього, гостинно вітають своїх відвідувачів  Художньо-меморіальні музеї (відділи НМЛ) Івана Труша, Олекси Новаківського, Олени Кульчицької, Леопольда Левицького, облаштовані у колишніх оселях та творчих майстернях цих видатних українських митців. У мальовничому Сокальському краї діє  Художній  музей “Сокальщина” (відділ НМЛ у м. Червонограді Львівської обл.).

Щороку НМЛ та його експозиції відвідують понад 150 000 глядачів. Як значимий  чинник духовно-культурного простору  Західної України рік-у-рік музей є традиційно  осідком проведення  близько ста регіональних, республіканських і міжнародних виставок та інших культурно-мистецьких акцій; послідовно утверджує свою роль як один із провідних центрів наукової та науково-освітньої діяльності в Україні.