Історичний комплекс Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

У червні 1911 року митрополит Андрей Шептицький придбав для Національного музею віллу палацового типу, що належала проф. Львівського університету Е. Дуніковському й була розташована на вул. М. Мохнацького, (тепер – М. Драгоманова), 42. Сюди із “Святоюрських будинків” (первісного осідку музею від 1905 року) перемістили мистецькі колекції, архів та бібліотеку.

13 грудня 1913 року, під час урочистого відкриття першої експозиції, Основник оголосив про дарування музею українському народові. Ця подія стала початком відліку нового періоду у культурному житті західноукраїнських земель  та отримала широке висвітлення на шпальтах українських і європейських газет.

У 1930 – 1935  у зв’язку із швидким зростанням музею й стрімким розвитком його збірок поруч палацової споруди здійснили добудову бічного крила. Будівлю звели за проектом архітектора Олександра Пежанського в стилі функціоналізму.  Це дало змогу суттєво розширити площі експозицій та фондосховищ музею.

27 вересня 1935 року з нагоди 30-ліття створення музею та на пошану 70-ліття від дня народження Основника на території комплексу відкрили пам’ятник митрополитові Андрею Шептицькому. Він був створений відомим українським скульптором Сергієм Литвиненком (зруйнований 1947 року).

У грудні 2014 року у бічному крилі музею  громадськості представили оновлену постійну експозицію “Українське мистецтво ХХ ст.”. А незадовго до цього на території комплексу встановили бронзове погруддя Андрея Шептицького авторства С. Литвиненка (відлив у матеріалі та просторово-архітектурне вирішення – В. Ярич).  Ці заходи приурочили  до 150-річчя від дня народження митрополита Андрея Шептицького.

Створена експозиція презентує розвиток української художньої культури у руслі основних стилів та напрямів мистецтва ХХ століття і представляє творчість видатних українських митців, які утверджували національну самобутність української образотворчої традиції й примножували її внесок у світову духовну скарбницю.

 

На території Історичного  комплексу музею знаходяться: 

– вілла палацового типу, споруджена 1896 року за проектом Владислава Рауша в стилі історизму (поєднує готичні, ренесансні,  барокові архітектурні елементи);

– будинок музею № 2,  зведений у 1930––1935 рр.  згідно з проектом Олександра Пежанського у стилі функціоналізму;

– флігель, збудований у 1898–1899 роках за проектом архітектора Владислава Рауша (під  конюшню та возівню). У 1911 році  реконструйований згідно з проектом Шуберта  під житло для  сім’ї першого директора музею Іларіона Свєнціцького.  З 2008 р., після смерті останньої представниці родини Марії Іларіонівни Свєнціцької, у будинку  проводяться реставраційно-відновлювальні заходи задля облаштування тут  Меморіального музею Іларіона та Віри Свєнціцьких.

 

Віртуальний тур
по Історичному комплексі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького:

Віртуальний тур по Історичному комплексі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького

Час роботи

  • Пн, Вт, Ср, Чт, Пт, Сб, НдВихідний день