Лекція Лариси Купчинської Віденська академія образотворчого мистецтва і Корнило Устиянович

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

Лекція Лариси Купчинської

“Віденська академія образотворчого мистецтва і Корнило Устиянович”

 

Навчання К. Устияновича у Віденській академії образотворчого мистецтва припадає на час, коли провідний навчальний заклад Європи вийшов далеко за межі діяльності звичайної мистецької школи. Його вплив відчувався не лише в Австрії. Це стало можливим після призначення у 1852 р. на посаду директора Х. Рубена, завдяки якому реалізувалася у тому числі багатолітня мета академії — підготувати молодь до самостійної діяльності у великих сферах мистецтва. Повернувшись до академії в 1880-х рр., український митець став свідком дискусій, які розгорнулися навколо питання розвитку історичного і релігійного жанру в живописі, переосмислення ролі побутової картини, зверненої до народного життя в його характерних проявах. У результаті він трактував мистецтво виключно «трибуною» проголошення ідей національних змагань. 

Наставниками К. Устияновича у Віденській академії образотворчого мистецтва у 1858—1862 рр. були відомі митці часу — Карл Маєр і Карл Вурцінґер. Відновивши навчання у жовтні 1886 р., український митець вступив до майстер-школи історичного живопису під керівництвом Йозефа Матіаса Тренквальда. Заняття одного з провідних живописців Австрії він відвідував до середини квітня 1887 р. Сьогодні творча спадщина К. Устияновича виступає прикладом переосмислення досвіду професорів навчального закладу. Завдяки їм він кращим чином у різних видах і жанрах образотворчого мистецтва вирішував головні тогочасні проблеми, визначені українським суспільством, надав їм форм життєдайного мислення нації.

 

Лариса Купчинська кандидат мистецтвознавства, доцент, т. в. о. директора Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника