Скульптура “АКТ” Антіна Павлося – дарунок для музею.

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

15 січня 2020 р. екс-послом Канади в Україні паном Романом Ващуком та його дружиною Оксаною Смеречук було подаровано Національному музею у Львові ім. Андрея Шептицького гіпсову скульптуру «Акт» 1943 р. авторства Антіна Павлося. Подружжя отримало твір в дарунок від блаженної пам’яті о. д-ра Йосифа Андріїшина (1939-2003). Отець Андріїшин народився у Франції і в 1993 р. переїхав до Львова, ставши головою Патріяршого суду УГКЦ і священослужителем собору св. Юра. Викладав канонічне право в духовній семінарії Святого Духа, Львівській богословській академії, в Інституті вищої релігійної культури.
АНТІН ПАВЛОСЬ – скульптор. Народився 8 червня 1905 р. у с. Гостинному на Холмщині (тепер Польща), помер 4 вересня 1954 р. у м. Міннеаполіс, штат Міннесота, США.
Проживав у Львові, у 1930-1935 рр. навчався на відділі скульптури в Школі декоративного мистецтва і художнього промислу (тепер Львівський державний коледж декоративного й ужиткового мистецтва ім. І. Труша).
В творчому доробку митця домінує скульптура малих форм, виконана у теракоті або в гіпсі. Майстер анімалістичної тематики. Працював над циклом фігуративних постатей, пов’язаних із життям та побутом селян. Найбільшої майстерності й мистецького виразу досяг у низці жіночих актів, які вражають передачею граційності рухів, ліризмом і відповідним настроєвим ладом.
А. Павлось – автор монументальних скульптур. У його доробку проєкт пам’ятника полеглим за незалежність української держави, галерея портретів визначних українських діячів, де автор зумів передати індивідуальні, найбільш характерні риси своїх моделей.
1947 р. емігрував до Німеччини, а в 1949 р. переїхав до м. Міннеаполіс (США).
Роботи А. Павлося представляють приватні колекції США, Німеччини, України.
Твір можна оглянути до 19 січня 2020 р. включно на експозиції українського мистецтва XVIII – поч. XX ст. (пр-т Свободи, 20)