Ганна Кучабська «За фірткою»

Художньо-меморіальний музей Олени Кульчицької

13 лютого в залах Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького відкриття виставки творів Ганни Кучабської «За фірткою».

На виставці «За фірткою» Г. Кучабська представляє творчі роботи – краєвиди, предмети і куточки, вихоплені з невибагливого побуту селянина («У стодолі», «За фірткою», «Поле за городом», серія «Ритми і фактури» й ін.). Значну частину експозиції становлять композиції зі зображенням свійських тварин («І півень для краси…», «Кицька Беця», «Кури» й ін.). Поряд зі згаданим доробком на особливу увагу заслуговують портрети художниці («Задумався», «Господар»). Живопис авторки легкий, не перенасичений пошуками надміру складних композиційних творів. Він настроєвий, свіжий і ліричний.

За останні три роки Г. Кучабська взяла участь у понад двадцяти всеукраїнських і міжнародних виставках, які відбулись у Японії, Кореї, Польщі, США, в Аргентині, Індонезії та в інших країнах, а також у рідному Львові та в Києві.

Виставка триває  у виставкових залах НМЛ (2-й поверх будівлі Художньо-меморіального музею Олени Кульчицької), вул. Листопадового чину, 7.

«Побачити красу в буденному до снаги не кожному митцеві. Замилуватися простими речами, які тебе оточують щодня, – велике мистецтво. Таке вміння демонструє глядачеві на персональній виставці «ЗА ФІРТКОЮ» художниця Ганна Кучабська – членкиня Національної спілки художників України, Спілки дизайнерів України, Mondial Art Academia та Міжнародного акварельного товариства (International Watercolour Society).

Вона професійна мисткиня: здобула блискучу освіту, студіюючи спершу у Львівському училищі прикладного мистецтва ім. І. Труша (нині – Львівський фаховий коледж декоративного й ужиткового мистецтва ім. І. Труша), яке закінчила з відзнакою (1981), а відтак в Українському поліграфічному інституті ім. І. Федорова у Львові (нині – Українська академія друкарства). Навчалась і переймала досвід у чудових викладачів (Тараса Драгана, Юрія Кучабського, Юрія Лесюка, Мирослави Шеремети, Василя Гурмака), які зуміли збагатити ґрунтовними знаннями з рисунку, малярства, композиції, естампної графіки, мистецтва книги. Сьогодні Г. Кучабська передає цей досвід молоді як викладачка фахових дисциплін і голова циклової комісії графічного дизайну Львівського фахового коледжу декоративного й ужиткового мистецтва ім. І. Труша.
Ганна Кучабська народилась у с. Вербівцях, що на Івано- Франківщині. Це – чудовий край, краса якого не тільки в карпатських краєвидах, але й у багатстві народного мистецтва, яким славиться Покуття. Хоч уже понад сорок років художниця живе у Львові, проте не розлучається з рідними Вербівцями, де минули її дитинство та юність. Адже рідний край – те місце, яке надихає, спонукає до творчості, живить уяву.

Серед усіх мистецьких здобутків, знань і вмінь мисткиня почуває особливу любов до малярства, досконало володіє різними його технологіями, віддаючи перевагу акварелі, олійній і акриловій технікам. На виставці «За фірткою» Г. Кучабська представила творчі роботи, які виконала акрилом на дошці ОСП. Ці матеріали, на думку авторки, дозволили найвиразніше передати фактуру побуту і зміст повсякденного життя селян. Що саме приваблює Г. Кучабську? У тематичному діапазоні експонованих творів звертаємо увагу на краєвиди, предмети і куточки, вихоплені зі скромного та невибагливого побуту селянина («У стодолі», «За фірткою», «Поле за городом», серія «Ритми і фактури» й ін.). Значну частину композицій художниця присвятила свійським тваринам, чиї образи органічно вписала в атмосферу обійстя. Зображення домашніх птахів, тварин і господарства, серед якого вони живуть, творять особливу сільську ідилію та наповнюють роботи мисткині теплотою («І півень для краси…», «Кицька Беця», «Кури» й ін.). Попри, здавалося б, легковажні сюжети перелічених творів, Г. Кучабська демонструє тонке чуття композиції, рисунку, колориту, застосовуючи в роботі всі свої знання й уміння. Поряд зі згаданим доробком на особливу увагу заслуговують портрети художниці. Це, за словами авторки, – один із її улюблених жанрів. Серед портретованих переважно близькі люди. Портрети авторства Г. Кучабської, незалежно від техніки, в якій їх виконано, приваблюють тонким психологічним утіленням. За допомогою засобів малярства їй вдається розкривати риси, які найглибше характеризують людину. Це – не сухе змальовування, це – занурення в найпотаємніші глибини душі моделі з метою створити образ упізнаваний і глибоко психологічний («Задумався», «Господар»).

Живопис Г. Кучабської легкий, не перенасичений пошуками надміру складних композиційних імпровізацій. Її твори – настроєві, свіжі, ліричні. Цей ліризм походить від домінантної мети, що полягає у пропагуванні теми рідної землі.

Своїми творчими здобутками художниця завжди ділиться з глядачем. За останні три роки вона взяла участь у понад двадцяти всеукраїнських і міжнародних виставках, які відбулись у Японії, Кореї, Польщі, США, в Аргентині, Індонезії та в інших країнах, а також у рідному Львові та в Києві», – ділиться враженнями Марія Ваврух, заступниця директора з навчальної роботи КЗ ЛОР ЛФКДУМ ім. І. Труша, кандидатка мистецтвознавства, доцентка.