Микола Глущенко «Барви ХХ століття»

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

07 жовтня 2021 року у Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкривається мистецький проєкт “Барви ХХ століття”, присвячений 120-річчю від дня народження Миколи Глущенка.

«Барви ХХ століття» – спільний мистецький проєкт Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького та Галереї Ню Арт (м. Київ), присвячений цій даті.

Виставку розгорнуто одночасно у двох музейних локаціях: до експозиції у головній будівлі музею (проспект Свободи, 20) увійшли роботи Глущенка з приватної колекції Едуарда Димшиця, а в історичному комплексі (вул. М. Драгоманова, 42) будуть представлені твори митця зі збірки Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького.

За обсягом зібраного образотворчого матеріалу, такий масштабний виставковий проєкт відбувається у музеї вперше.

Куратори проєкту: Едуард Димшиц, академік Європейської академії наук, мистецтв та літератури, почесний академік Національної академії мистецтв України, заслужений діяч мистецтв України; Євгенія Білоусова, директорка галереї НЮ АРТ.

Микола Глущенко народився 04 (17) вересня 1901 року у м. Новомосковську (нині Дніпропетровська область). У 1918 році закінчив Комерційне училище у м. Юзівці (тепер –– Донецьк). Зі спалахом громадянської війни служив у Добровольчій армії генерала А. Денікіна (1919). Із залишками білогвардійських військ був інтернований до Польщі, а звідти втік до Німеччини. Займався у школі-студії Ганса Балушека у Берліні (1920). У 1920–1924 роках навчався у Берлінській вищій школі образотворчого мистецтва у Шарлоттенбурзі. З Берліна переїхав у Париж (1925–1936), де відкрив власне ательє й зажив слави першорядного художника.
Він товаришував із Олександром Довженком і Володимиром Винниченком, спілкувався з Пабло Пікассо, Анрі Матіссом, Фернаном Леже, Луї Арагоном і Ельзою Тріоле, а також із Володимиром Маяковським. Писав портрети відомих письменників Ромена Роллана, Анрі Барбюса, Віктора Марґеріта, Марселя Кашена, видатного живописця Поля Сіньяка. Персональні виставки художника відбулись у Парижі, Марселі, Стокгольмі, Бухаресті, Львові. Глущенко здобув популярність, його твори дістали прихильну критику в Європі.
На початок 1930-х років припадає і початок творчої співпраці Глущенка з Національним музеєм. 1931 року у Львові створюється Асоціація незалежних українських митців (АНУМ). АНУМ прагне консолідувати українські мистецькі сили за кордоном та у Галичині, орієнтуючись на європейські артпроцеси. Більшість виставок АНУМ відбуваються у стінах Національного музею, й незмінно їхнім експонентом є Микола Глущенко.
Живучи за кордоном, окрім творчості, Глущенко також працював на радянську розвідку. 1936 року митець переїздить до Москви, а 1944 року повертається жити і працювати до Києва.
Микола Глущенко «випробував» широкий спектр художніх напрямів і течій, які сповнили мистецьку палітру ХХ ст. Послідовно еволюціонував від естетичних засад імпресіонізму, неокласицизму і «нової речевості» до постімпресіонізму. Осягнувши пластичні основи кубізму (в ранній період), врешті, став на шлях експресіонізму та творення українського варіанту колоризму.

Відкриття:
07 жовтня, 16:00, проспект Свободи, 20.

Виставкові локації:
– проспект Свободи, 20
– вул. М. Драгоманова, 42