Виставковий проєкт «ГЕНРИК ШТРЕНҐ/МАРЕК ВЛОДАРСЬКИЙ ТА ЛЬВІВСЬКИЙ МОДЕРНІЗМ»

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

10 ЧЕРВНЯ У НАЦІОНАЛЬНОМУ МУЗЕЇ У ЛЬВОВІ ІМ. А. ШЕПТИЦЬКОГО ВІДКРИВАЄТЬСЯ ВИСТАВКОВИЙ ПРОЄКТ «ГЕНРИК ШТРЕНҐ/МАРЕК ВЛОДАРСЬКИЙ ТА ЛЬВІВСЬКИЙ МОДЕРНІЗМ»

Варшавський музей сучасного мистецтва та Інститут Адама Міцкевича, за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та Львівської міської ради, представляють масштабний мистецький проєкт – «Генрик Штренґ/Марек Влодарський та львівський модернізм».

ГЕНРИК ШТРЕНҐ/МАРЕК ВЛОДАРСЬКИЙ народився 17 квітня 1898 року у Львові. Навчався гри на скрипці, проте покинув музику і присвятив життя живопису. В 1930-х роках товаришував із Бруно Шульцом і Деборою Фоґель. Під час німецької окупації протягом двох років переховувався у квартирі польської художниці й активістки ради допомоги євреям «Жеґота» – Яніни Брош, змінив ім’я і прізвище на Марек Влодарський та емігрував до Варшави. Там його заарештували і відправили до концтабору Штуттгоф неподалік Ґданська. Після війни повернувся до Варшави й оселився там. Творити не припиняв упродовж усіх тих років. На львівській виставці буде показано роботи довоєнного періоду, які митець виконав у Парижі та Львові, а також живопис воєнного часу.

«ГЕНРИК ШТРЕНҐ/МАРЕК ВЛОДАРСЬКИЙ ТА ЛЬВІВСЬКИЙ МОДЕРНІЗМ»
Темою виставки є вибрані фрагменти творчості художника. Експозиція не представлятиме собою типової монографічної виставки, а зосередиться передусім на двох історикомистецьких проблемах у їх широкому значенні: незахідному модернізмі та складній культурній ідентичності й візуалізації досвіду Голокосту. До того ж виставка покликана підкреслити значущість творчості митця у воєнні роки і під час його перебування в концентраційному таборі, а також акцентувати далекосяжні наслідки геноциду та його вплив на мистецтво і процес становлення ідентичності.
«Марек Влодарський – один із провідних представників львівського авангарду міжвоєнного періоду. Це митець, біографія якого залишила глибокий слід у його творчості. Серед
експонованих на виставці особливо вражають і захоплюють картини, написані в нелюдських умовах – у концтаборі Штуттгоф», – каже Барбара Кжеска, заступниця директора ІнститутуАдама Міцкевича.
Незважаючи на те, що після війни Марек Влодарський був визнаним авторитетом у світі живопису, а про його творчість писали поважні критики та історики мистецтва, на жаль, він досі належить до кола маловідомих майстрів пензля. Отож, знадобилося понад пів століття, щоб люди уважніше придивилися до життєвого шляху митця та описали його складну творчість. 2019 року з’явилася книга Пйотра Слодковського «Єврейсько-польський модернізм. Генрик Штренґ/Марек Влодарський та історія мистецтва», яка кардинально змінила сприйняття Штренґа як провідного представника авангарду і долучила доробок художника до головної течії досліджень і академічних полемік. У 2021 році Варшавський музей сучасного мистецтва організував виставку, підготовану на основі саме цих досліджень, куратором якої став ніхто інший, як Пйотр Слодковський. Цей виставковий проєкт тепер матимуть нагоду побачити і львів’яни.

Проєкт реалізовано в межах святкування 100-ї річниці Незалежності Польщі. Виставка відбуватиметься за підтримки Генерального Консульства Республіки Польща у Львові та
Львівської міської ради.

Виставка триватиме до 29.08.2021 р.