V-Art та Національний музей у Львові створять NFT-колекцію: до неї увійдуть унікальні зразки графіки, що ніколи не потрапляли до постійної експозиції

Маркетплейс V-Art

V-Art з гордістю анонсує NFT-колекцію «Альтернативні виміри», що буде реалізовано спільно з Національним музеєм у Львові імені Андрея Шептицького. Проєкт вперше представить широкій авдиторії цифрові версії творів видатних українських та європейських митців, що ніколи не потрапляли до постійної експозиції через свої фізичні властивості, зокрема надмірну чутливість до вологи і світла, та недостатню охорону приміщень музею. Шедеври, які Національний музей у Львові збирав протягом усього свого існування – зокрема рисунки італійських художників XVII-XVIII століть, українські народні гравюри в техніці деревориту XVIII-ХХ століть, офорти Рембрандта – будуть оцифровані та доступні на маркетплейсі V-Art 27 жовтня 2022 року.

Національний музей у Львові – одна із найвизначніших в Україні та світі скарбниць національної культури та мистецтва. Як значимий чинник духовно-культурного простору Західної України рік-у-рік музей є традиційно осідком проведення близько ста
регіональних, республіканських і міжнародних виставок та інших культурно-мистецьких акцій; послідовно утверджує свою роль як один із провідних центрів наукової та науково-освітньої діяльності в Україні. Ігор Кожан, генеральний директор Національного
музею у Львові імені Андрея Шептицького, коментує:

“Проєкт, який Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького реалізовує разом із V-Art, дає можливість розширити горизонт бачень музею. У сучасному світі з’являються нові тенденції для мистецтва загалом і зокрема для музеїв. NFT дає можливість тому чи іншому твору віртуально мандрувати зі збірок музею у світ. За це музей може отримати певні кошти, які може використати для свого розвитку, для оцифрування колекцій, для показу цих колекцій у світі й також, у міру можливостей, допомогти українським культурним установам, які потерпіли у час війни. Я думаю, що ми також будемо мати з цього певну користь і користь, яку ми зможемо надати іншим музеям.”

Для цієї NFT-колекції графіки увійшли роботи, що ніколи не були включені до постійної експозиції через відсутність особливих захисних заходів та практично весь час зберігалися у фондах музею. Занепокоєння щодо збереження цих творів загострилося з початком повномасштабної війни росії проти України. Організатори проєкту прагнуть, аби в контексті постійної руйнації матеріальної культурної спадщини та депривілізації нематеріальної, віртуальний простір, у якому буде розміщено твори, став своєрідним безпечним прихистком для українського мистецтва.

“Виставковий майданчик, яким став цифровий простір, є чи не єдиним безпечним місцем, де одне обмеження — рамки екрану. Віртуальний вимір, крім цього, також вперше наблизив глядача/-ку до творів, яким був “заборонений” такий близький контакт. Вивільнені й убезпечені, ці роботи митців та мисткинь різних епох вперше постають у спільному просторі, цифровій галереї. Цінність такої мозаїчної збірки не тільки в її віртуальності та доступності, але й в кожному з виставлених предметів окремо. У такому контексті спільного розташування вони набувають досвіду взаємодії як одне з одним, так і з глядачами та сучасними митцями,” – коментує Олексій Гаврилюк, представник платформи V-Art та співкуратор проєкту.

Таким чином, кошти, виручені з продажу робіт, будуть спрямовані на посилення системи безпеки музею, подальшу диджиталізацію фондів і підтримку функціонування інституції. Виставлені на NFT-маркетплейсі, кожна з робіт може сприяти відновленню зруйнованих культурних пам’яток України, адже Національний музей у Львові передасть частину виручених коштів на відбудову Чернігівського обласного музею імені Галана та інших музеїв, що постраждали від війни. Завідувачка відділу графіки Марія Цимбаліста пояснює:

“Двадцять чотири твори західноєвропейського та українського мистецтва XVII-XX століть презентують кращу частину музейного фонду графіки, що налічує більше сорока тисяч збереження. Залучення цих робіт до творення сучасної культури та сучасного мистецтва є дуже важливою місією. Ми творимо музейні інституції, бережемо пам’ятки давнини, формуємо колекції, готуємо виставки, – аби у різних обставинах, і навіть в умовах війни, зберегти те найважливіше, що є ґрунтом теперішнього й надією майбутнього.”

Окрім того, в межах колекції “Альтернативні виміри” буде представлено сучасні твори мистецтва. Елеонора Брізі, кураторка цифрового та крипто мистецтва з Нью-Йорку, долучить до проєкту декількох міжнародних диджитал митців, що створять власні
інтепрепратації класичних творів майстрів. Усі роботи будуть об’єднані в одній віртуальній галереї, що стане доступна на платформі V-Art 27 жовтня. Елеонора коментує:

“Хоча люди завжди намагалися помістити його у певні рамки, Мистецтво позачасове і позапросторове. Як і ці шедеври, на які цифрові художники подивляться крізь власні призми. Йдеться не про цифрову копію, репродукцію чи відтворення чогось, що уже існує. Йдеться про участь у континуумі мистецтва завдяки новим власним поглядам, “переклад” духу цих творів мистецтва на нову мову, яка оповідає про наш час.”

Крім того, V-Art проведе низку онлайн-заходів, зокрема інтерв’ю з командою музею та сучасними митцями, і реєстрацію уже відкрито. Якщо ви бажаєте отримати додаткову інформацію про проєкт, будь ласка, напишіть нам на [email protected] або [email protected].

///

V-Art – провідна платформа для креативних цифрових активів. Ми об’єднуємо NFT маркетплейс і права інтелектуальної власності для продажу та управління цифровими активами з імерсивними технологіями. Таким чином, платформа забезпечує повноцінну інфраструктуру для художників, галерей, арт-дилерів, кураторів, музеїв, інституцій, а також для поціновувачів мистецтва, крипто ком’юніті та корпорацій. V-Art працює на стику щонайменше чотирьох частково взаємопов’язаних, та все ж різних ринків: ArtTech, Метавсесвіт та AR/VR. Забезпечуючи повний цикл користувацького досвіду, пов’язаного з цифровим мистецтвом, V-Art створює нову затребувану пропозицію, що відповідає довгостроковим тенденціям диджитал галузі.

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (НМЛ) – одна із найвизначніших в Україні та світі скарбниць національної культури та мистецтва. Понад 175-тисячне зібрання НМЛ віддзеркалює еволюцію художньої культури України впродовж дев’яти століть. Предметом особливої гордості є найбагатша у світі збірка українського сакрального мистецтва ХІІ – ХVІІІ ст. та найбільш вартісне у ній зібрання творів іконопису ХІV – ХVІІІ ст. (понад 4 000 од.) Від часу заснування (1905 р.) Національний музей утвердився як провідна національна духовно-мистецька інституція, яка слугує епіцентром мистецького життя у Західній Україні й гуртує у своїх стінах відомих діячів української культури і мистецтва, церкви, науки та політики.