Онлайн-презентація видань, присвячених Модесту Сосенку

Онлайн-формат на сторінці проєкту https://www.facebook.com/SosenkoPerseiveRealizeRetain/

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького та команда проєкту “Модест Сосенко (1875-1920). Пізнай. Зрозумій. Збережи” запрошують 20 жовтня 2020 року о 17:00 на онлайн-презентацію монографії та каталогу музейний творів митця. Проєкт реалізований за підтримки Українського культурного фонду.

Презентація мистецьких видань, що спираються на ґрунтовне наукове дослідження, відбудеться у онлайн-форматі на сторінці проєкту (підпишіться на подію, щоб отримати нагадування). У презентації візьмуть участь:

  • Ігор Кожан (в.о. генерального директора Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького);
  • Олеся Семчишин-Гузнер, авторка видань, кандидатка мистецтвознавства, старша наукова працівниця відділу українського мистецтва XIX – поч. XX ст. Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького;
  • Роман Зілінко (у команді проєкту відповідальний за фотофіксацію розписів та іконостасів М. Сосенка);
  • Лариса Купчинська (кандидатка мистецтвознавства, т. в.о. директора Інституту досліджень бібліотечних мистецьких ресурсів Львівської національної наукової бібліотеки України ім. В. Стефаника);
  • Софія Король (кандидатка мистецтвознавства, заввідділу мистецтвознавства Інституту народознавства НАН України).

 

Під час презентації йтиметься про досвід підготовки видань: в рамках проєкту зібрано фотоархів іконостасів і розписів Модестаста Сосенка з п’яти храмів. Обидві книги супроводжуються великою кількістю ілюстративного матеріалу, більшість якого репродукується вперше. Також запрошено представників професійної спільноти й ширшого кола зацікавлених осіб до дискусії навколо збереження храмових робіт Модеста Сосенка та питання спільної відповідальності до культурної спадщини.

Партнери проєкту: Львівський музей історії релігії, Івано-Франківський краєзнавчий музей, Національний музей народного мистецтва Гуцульщини та

Покуття імені Й. Кобринського (м. Коломия), Український національний музей у м.Чикаго (США), Музей отців василіян у м. Мондері (Канада), УГКЦ Покрови Пресвятої Богородиці в м. Вінніпезі (Манітоба, Канада), Львівська митрополія УГКЦ.

 

Довідка:

Модест Сосенко (1875 – 1920) – художник з багатогранним талантом, своєю професійною діяльністю доклався до відродження національного мистецтва на початку ХХ ст. Модест Сосенко – стипендіат Андрея Шептицького, який підтримував близькі стосунки з Владикою впродовж усього життя. Завдяки сприянню Митрополита Андрея Шептицького, після закінчення Краківської школи образотворчих мистецтв, митець продовжив професійну освіту в академіях Мюнхена і Парижа. Найважливіший внесок митця в історію української культури – це праця в ділянці монументального і станкового релігійного малярства, де він виступив як новатор. Модест Сосенко – автор яскравих розписів та іконостасів понад десяти храмів Галичини, виконаних впродовж 1906-1913 рр., у яких першим розробив й утверджував своєрідний авторський стиль, що синтезував візантійські традиції, західноєвропейські здобутки й багату національну орнаментику.

Монументальне малярство художника збереглося частково. Храми з розписами та іконами постраждали і під час двох світових воєн, і в радянський період та, навіть, у наш час.

 

Про музейну колекцію творів Модеста Сосенка:

Художник був працівником Церковного (нині – Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького), реставрував пам’ятки іконопису, долучався до поповнення колекції, виконував замальовки орнаментів давніх рукописів та ін. Екслібрис Церковного музею у Львові із зображенням Нестора Літописця, виконаний митцем – перший зразок такого типу графічних творів в українському мистецтві ХХ ст. За заповітом Модеста Сосенка, уся спадщина митця перейшла до Національного музею у Львові. Нині – це найбільша музейна колекція його творів. Серед творчої спадщини митця живописні портрети, мініатюрні краєвиди, жанрові композиції, графічні твори.

*****

За новинами проекту слідкуйте на сторінці
https://www.facebook.com/SosenkoPerseiveRealizeRetain/

 

*****

Кураторка проєкту – Олеся Семчишин-Гузнер кандидат мистецтвознавства, старший науковий співробітник Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького
[email protected],  +380676708500

 

PR-менеджерка проєкту – Олександра Кущенко
[email protected], +380637086630