ХІ Міжнародний іконописний пленер. Псалми

Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького

9 – 22 вересня 2019 року в селі Новиця на Лемківщині (Республіка Польща), в осередку Братства греко-католицької молоді «Сарепта», відбувся ХІ Міжнародний іконописний пленер.

Тема цьогорічного пленеру: «ПСАЛМИ». Над нею працювали понад п’ятдесят художників-іконописців з України, Польщі, Білорусі, Словаччини, Литви та Сербії.

Незмінні організатори пленеру: Товариство друзів Новиці, кафедра сакрального мистецтва Львівської національної академії мистецтв та Братство греко-католицької молоді «Сарепта».

Комісар цьогорічного пленеру – Костянтин Маркович.

Псалми… Тема ХІ  Міжнародного  іконописного пленеру в Новиці може дещо здивувати. У середньовіччі люди  часто молилися, звертаючись до текстів  псалмів, уміщених  у багато- ілюстрованих  «Псалтирях». Утім,  у наш час мало хто вдається до такої  духовної практики. Ми ж звернулися до псалмів з переконанням, що ті прадавні тексти не втратили своєї актуальності по тепер. Отже, митці, кожен по-своєму, почали відкривати для себе  цю незвичайну,  «особисту» форму розмови з Богом, в якій дуже міцно виражені людське прагнення Бога, любов і страх перед Ним, віра в Його опіку й милосердя.

Принагідно пізнавали псалми й у поетичних інтерпретаціях Я. Кохановського, Ф. Карпінського, Т. Шевченка, Ч. Мілоша, К. Брандстаттера… Таким чином, це було одночасним прочитанням псалмів у давніших версіях наших національних мов, а також старослов’янською. В останні дні пленеру учасники самі співали псалми під керівництвом відомого польського  музиканта  Адама Струґа.

Як виявилось у кінцевому підсумку,  митці, які приїхали до Новиці, у своїх інтерпретаціях псалмів радше, аніж  іконографією середньовіччя надихалися творчістю  художників ХХ ст. – тих, для кого  ці тексти стали імпульсом до вільного, власного вислову. Учасники пленеру обрали собі ті псалми (чи фрагменти), які найбільше зворушили або ж  стали  віддзеркаленням їхніх релігійних почуттів.